reklama

Prorektor univerzity zodpovedný za rozvoj a kvalitu je plagiátor

Prorektor UCM pre rozvoj, kvalitu a informačno-komunikačné technológie, PhDr.Peter Horváth, PhD. je plagiátor, a to nie malého rozsahu. V kapitole v publikácii Úvod do politických vied (Bratislava, Smaragd, 2005) na stranách 89- 91 a 93-95 používa myšlienky iného autora, ktoré vydáva za vlastné.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (47)

Ide o voľné parafrázovanie textu zo strán 8 až 10 a zo strán 12 až 13, z článku Mareka Hrušovského Teoretické vymedzenie pojmu politickej strany, Slovenská politologická revue, č. 2/2004. Zaujímavé je, že ide o starší text, pričom autor P. Horváth vo svojej publikácii autora pôvodného textu nikde ani len nespomína.

Tu je ukážka komparácie pôvodného textu M. Hrušovského a textu P. Horvátha:

Hrušovského text: „Dôležitosť politickej strany netkvie výhradne v tom, koľko má členov alebo koľko hlasov získa (ak prekročí hranice vstupu do parlamentu), ale v tom, ako vie disponovať s koaličným potenciálom a koľko potenciálu vie vybojovať.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

HORVÁTHov text: „Úspešnosť (relevantnosť) politickej strany sa nedá merať výhradne na základe takých faktorov, ako napríklad počet členov alebo percentuálny zisk vo voľbách, prípadne počet mandátov v parlamente (ak prekročí volebné kvórum), ale najmä tým, aký má strana koaličný potenciál a ako ho vie vo svoj prospech využiť (stať sa členom vládnej koalície a podielať sa na moci v štáte).“

Hrušovského text: „Počet relevantných politických strán v systéme nezávisí len na politických vodcoch, či ideológiách, ale významnou premisou je aj typ volebného systému. Väčšinový systém jasne napomáha malému počtu relevantných strán.“

SkryťVypnúť reklamu
reklama

HORVÁTHov text: „Počet relevantných politických strán v systéme závisí od od viacerých faktorov, jedným z významných je typ volebného systému. Väčšinový systém je výhodný pre malý počet relevantných strán.“

Hrušovského text: „Pomerný systém s nečistou proporcionalitou (malé volebné obvody) má vyvažujúco-blokujúci účinok a spolu so štátnym financovaním napomáha udržaniu sa dovtedy existujúcich strán, z ktorých sa vlastne stávajú strany kartelu.“

HORVÁTHov text: „ Pomerný systém s nečistou proporcionalitou (malé volebné obvody) má vyvažujúco-blokujúci (obojaký) účinok a spolu s financovaním zo strany štátu napomáha udržanie sa dovtedy existujúcich strán (niekto by mohol hovoriť aj o kartelových stranách).“

SkryťVypnúť reklamu
reklama

A TAKTO TO POKRAČUJE NA TAKMER PIATICH STRANÁCH!

Čiže pán prorektor a politológ doktor Peter Horváth je dokázateľne nekompetentný ako politológ, ako som uviedol už skôr v inom komentári, ale súčasne je aj usilovný vykrádač cudzích prác. Ono tieto javy nakoniec logicky súvisia. Kto sám nevie zmysluplne tvoriť, a musí niečo vykazovať, nakoniec bud skončí v svojom zamestnaní (na pracovisku, kde sa dbá na kvalitu a rozvoj) pre neschopnosť, alebo začne vykrádať práce iných.

Môžeme skonštatovať, že prorektor UCM a mediálne najcitovanejší politológ, nielen píše nezmysly, ale aj vykráda práce iných, t.j. je rozsiahlym plagiátorom. To, že je súčasne aj prorektorom zodpovedným za kvalitu vzdelávania a výskumu, to je už len zaujímavým dôkazom o absurdnom stave slovenského vysokého školstva. Ako sa vraví na Slovensku, cap sa stal záhradníkom.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Tiež je to zaujímavým dôkazom o tom, ako pseudoodborníci deformujú verejný diskurz, pričom médiam to je jedno (samozrejme, tie sa spoliehajú, že kvalitu nimi citovaných expertov ustráži niekto iný, kto to má v kompetencii).

A nakoniec, je to zaujímavý dôkaz o tom, že na Slovensku ani titul „PhD“ nič negarantuje z hľadiska schopnosti analyticky myslieť, rovnako ako nemôže kvalitu a rozvoj univerzity garantovať odborne nekompetentný intelektuálny podvodník.

P.S.1 O stanovisko k zistenému som požiadal tak samotného pána prorektora UCM pre ROZVOJ, KVALITU a informačno-komunikačné technológie, PhDr. Petra Horvátha, PhD (30.júna, a 1. júla, emailami opakovane zaslanými na tri uvádzané adresy na webstránke univerzity), ako aj zástupcov Filozofickej fakulty UCM, dvoma emailami opakovane zaslanými z 2. a 3. júla 2009). Ziadnu odpoved mi nikto nezaslal. Ak niekto mi nejakú odpoved zašle, budem ju tu publikovať ako P.S. 4

P.S.2 Dakujem za zaslanie podnetu k napísaniu tohto článku autorovi, ktorý si neželal byť menovaný.

P.S. 3 Inak, celá publikácia od šiestich autorov nie je logicky štruktúrovaná, lebo o politických stranách je potom ešte celá jedna kapitola (s.159-178), kde sa opakujú niektoré vety či myšlienky z predchádzajúcej časti kapitoly od P. Horvátha, resp. zo všeobecnej literatúry o politických stranách. Podobne neplatí, že publikácia obsahuje „štyri komponenty, ktoré považujeme za fundament skúmania a tvorby politiky“ (s.5) – presnejšie, autori si to môžu myslieť, ale fundamentom tvorby a skúmania politiky je niečo iné. Z výskumného pohľadu je dobrým príkladom pre učebnciu základov politológie publikácia The Fundamentals of Political Science Research od Paul M. Kellstedt a Guy D. Whitten, 2008. Z pohľadu pedagogického dobrým príkladom sú pre nás stále Česi – http://is.muni.cz/predmety/predmet.pl?kod=POL104&fakulta=1423&lang=en&obdobi=4784.
To, čo prezentovali šiesti autori v tejto publikácii je dosť chaotický a nesúvisiaci výber makrotém a mikrotém. V istom zmysle, aký je jeden autor, taká je aj celá publikácia.

P.S. 4: aktualizovane o 17:00 - Tu je odpoved od PhDr. P.Horvatha, PhD. Tak bud je plagiatorom M.Hrusovsky, alebo cela odpoved nedava zmysel, kedze hlavnym redaktorom casopisu, kde povodny clanok bol publikovany, je PhDr. Peter Horvath, PhD. A casopis vychadza na danej katedre. Zeby studenti boli vedeni k vydavaniu cudzich prac, presnejsie prac svojich pedagogov, pod svojim menom a nasledne este aj ocenovani tymito pedagogmi a dokonca zamestnani na tej istej katedre?

"Kolega

1. moj text v povodnej podobe vznikol v roku 2002, ako sucast mojho
predmetu Uvod do porovnavacej politologie, od toho roka ho pravidelne
poskytujem studentom zdarma v elektronickej podobe, robim tak kazdy rok,
aj tento

2. Marek Hrusovsky bol v roku 2003 mojim diplomantom, poskytol som mu
vsetku literaturu o politickych stranch a pedagogicky som ho viedol -
navrhol som ho na cenu dekana FF UCM za najlepsiu diplomovu pracu za rok
2003, bola skutocne vyborna

3. ako redaktor Slovenskej politologickej revue som ho vyzval, aby upravil
svoju diplomovku k autorstvu a v roku 2004 vysiel clanok, 3 mesiace po
odovzdani rukopisu - cize ak sa pise z rovnakej literatury, niektore
pasaze, ak su vyhradne identicke, mozu mat podobne znenia, ved da sa to
inak ???


4. Uvod do politickych vied je elementarny studijny text, absolutne nie je
originalny, proste poskytuje studentom- prvakom zakladny prehlad o pojmoch
- vzdy som korektne citoval - je to ako anatomia pre lekarov , co tam
noveho vymyslite ?

5. v priebehu najblizsich 100 dni mi vyjde clanok v spoluatorstve s
Marekom Hrusovskym v karentovanom casopise v Kanade, mne samostatne
publikacia o politickom systeme SR v jazykoch slovenskom, madarskom a
anglickom a v Cechach kniha o prezidentoch na Slovensku - rad Vam ich
venujem, aby ste sa mali v com sparat, prosim o adresu

poslete aj mne svoje prace, alebo nemate na to a len sa snazite
zviditelnit na kritike ?

ostatne si povieme s najvacsou pravdepodobnostou na inom fore, zajtra mam
stretnutie s pravnikmi - pisat mozete o mne co chcete v suvislosti s
mojimi nazormi ,ale vsetko ma svoje hranice, pokial ide o cest

Peter Horvath

Oskar Bardiovsky

Oskar Bardiovsky

Bloger 
  • Počet článkov:  45
  •  | 
  • Páči sa:  0x

a tak si tu obcas kritizujem a kritizujem a kritizujem... Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu