reklama

Čo treba vedieť na prijímačky na masmediálku (III.)

Vynechám posudzovanie kapitoly Čo je fotografia od J.Sedláka (nie som expert na tému), ako aj kapitoly Základy ekonomickej teórie od neuvedeného autora a Základy marketingu od J.Matúša (ani v týchto témach sa necítim byť expertom). Ale na Náuku o spoločnosti a štáte od kontroverzného prof. JUDr. J. Chovanca, CSc sa rád pozriem kritickým okom.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Takmer 50 strán textu obsahuje opäť množstvo nepotrebných faktov a príbehov. Napríklad krátky opis prijatia Deklarácie o zvrchovanosti SR, vymenúva ministerstvá Slovenskej republiky (okrem všeobecného pojmu ministerstvo, pričom uvádza iba ministerstvo výstavby namiesto správneho názvu ministerstvo výstavby a regionálneho rozvoja), symboly štátu, viac ako dvojstranový opis NKÚ v porovnaní s jednostranovou NR SR, dvojstranový popis prokuratúry, jednoriadkové „štátne územie“, desať (!) strán o Ústave SR, ale len jednoslovne uvedené „federácia, konfederácia“ – tie sú podrobnejšie vysvetlené inde.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Dosť zbytočné a dosť proporčne nevyvážené, nemyslíte?

Občianska spoločnosť je definovaná prof. J. Chovancom ako „rozdiel medzi stavom politických privilégií a rovnosťou“, pričom súčasná odborná literatúra sa zhoduje v tom, že „občianska spoločnosť predstavuje tretí sektor spoločnosti existujúci popri štáte a trhu“ alebo „súhrn dobrovoľných občianskych a spoločenských organizácií a inštitúcií spoločnosti, spravidla na rozdiel od inštitúcií verejnej správy, ktorá má donucovací charakter“, alebo „ideálna spoločnosť s nasledujúcimi znakmi:
1. voľne združených slobodných a nezávislých ľudí,
2. tvoriacich spontánne inštitúcie, stojace mimo kontrolu štátu,
3. nezávislých na vládnucich stranách nadnárodných spoločnostiach, bankách, ... ,
4. kde pre ľudí sú garantované občianske práva..

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Vôbec neplatí, že tento pojem bol „populárny na prelome 19. a 20. storočia“ – autor sa pomýlil takmer presne o storočie.

„Politika“ nie je iba „súperenie o moc v štáte“, to je príliš marxistický pohľad na výraz. Politika má hlbší morálny rozmer, kedže primárne ide o službu verejnosti a štátu.

Nerozumiem tomu, čo myslel autor pod tým, že (v rámci demokracie) ...musia existovať aspoň dve protistrany, lebo v opačnom prípade dochádza k rozpadu demokracie ako formy štátu“.

Pri Listine základných práv a slobôd autor skončil pri opise názvu jednotlivých kapitol – neuvádza ani slovo o význame tejto listiny pre občana...

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Autor uvádza v zozname literatúry až štyri svoje vlastné (presnejšie, vydané pod vlastným menom) slovníky na podobnú alebo rovnakú tému. Žeby bol špecialista na terminológiu? Podľa štylistickej a obsahovej úrovne to tak nevyzerá...

A kedže som práve dostal jeden zaujímavý email, na vlastnú tvorbu morálne kontroverzného prof. JUDr. J.Chovanca sa pozriem podrobnejšie niekedy nabudúce.

Publikáciu ďalej nebudem hodnotiť, je to fyzicky únavné, a intelektuálne ubíjajúce štúdium. Nezávidím uchádzačom o štúdium.... Súdiac podľa tohto výtvoru, čaká ich málo kreatívneho, logického, štruktúrovaného, faktograficky aktuálneho a celkovo užitočného vysokoškolského štúdia, ale o to viac drvenia sa zbytočných a občas aj nepravdivých faktov Alebo sa mýlim? A je toto všade rovnaké, alebo som príliš pesimistický?

Oskar Bardiovsky

Oskar Bardiovsky

Bloger 
  • Počet článkov:  45
  •  | 
  • Páči sa:  0x

a tak si tu obcas kritizujem a kritizujem a kritizujem... Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu