reklama

Anarchizmus ako liberalizmus, dohady ako analýzy

Mala to byť zrejme vlajková loď mediálno-komunikačno-žurnalistických štúdií v strednej  Európe za posledných 20 rokov. Skutočnosť je, bohužiaľ, rozpačitejšia.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Je fakt, že Jirák s Kopplovou správne a vtipne, hoci nevyhnutne pesimisticky vo svojom príspevku zhodnotili tak naivitu, s ktorou sa pristupovalo k politickým a spoločenským zmenám, vrátane mediálnych zmien, po páde komunizmu nielen v Československu, ako aj súvisiacu normativitu a “jednodimenzialitu” výskumu. Okrem toho obaja autori síce do istej miery opodstatnene skritizovali prílišné zovšeobecňovanie, ale na druhej strane treba uviesť, že spoločenské vedy a pedagogické procesy si vyžadujú istú mieru zovšeobecňovania. Avšak nie až takú, akú uplatnil ďalší autor, S. Brečka.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Samuel Brečka síce píše o dvadsiatich rokoch transformácie médií, ale ním použité zdroje svedčia o pozornosti venovanej, prinajlepšom, posledným 15-tim rokom. V skratke, to podstatné podľa neho zahrňalo privatizáciu, emancipáciu, politizáciu, komercionalizáciu, koncentráciu, internacionalizáciu a tabloidizáciu médií. Ako píše,; koncentrácia a tabloidizácia médií je vlastne dôsledok komercionalizácie a tá je do istej miery nevyhnutný dôsledok internacionalizácie, t.j. vstupu zahraničných investorov do slovenského mediálneho sektora. Celkom jednoduché, ale namiesto dohadov alebo prevzatých zahraničných zovšeobecnení by sa zišlo viac vlastného výskumu. Niekoľko príkladov za všetky – autor píše, že zahraniční investori budú pravdepodobne sledovať investičnú stratégiu, ktorú opísal iný zahraničný autor. Mňa by však viac zaujímalo, akú reálnu investičnú stratégiu títo investori na Slovensku naozaj uplatnili. Podobne, autor uvažuje, že podiel zahraničného kapitálu sa zvýši. To je síce možné, ale aký je jeho súčasný podiel? A okrem vyhýbavej, alebo univerzálnej odpovede “The entry of foreign capital …has positive as well as negative consequences…” by sa zišla aj špecifikácia toho, čo vlastne prevažuje, t.j. či pozitíva alebo negative..

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Petr Bednařík a Šimon Dominik analyzovali alebo skôr sumarizovali na základe novinových článkov peripetie nakrúcania pokračovania kultového seriálu Nemocnica na okraji mesta. Ich článok môže byť zaujímavý pre fanúšikov tohto seriálu, ale čo má spoločné s mediálnymi štúdiami – kedže je to skôr seminárna práca študentov ako hlbšia analýza - je viac ako otázne.

Terézia Rončáková predstavila The Ideological Profile of Journalists (na Slovensku). Jej záver, že medzi žurnalistami dominujú liberálne tendencie, vrátane takto orientovaného vzdelávania, je možno pravdivý, ale vôbec nevyplýva ako samozrejmosť z jej článku, skôr odzrkadľuje “tušenie tieňa”. A liberálne vzdelávanie sa dá chápať aj tak, že sa stotožňuje s kombináciou benevolencie (voči lajdákom a neschopným) a súčasne s prísnym vyžadovaním znalosti samo osebe nezmyselných štatistických a historických údajov , čo je ale niečo hodnotovo iné ako skutočné liberálne vzdelávanie. Veď Rončáková podľa všetkého stotožňuje “liberalizmus” aj so “self-centered and exhibionist features and life style”, čo ale môže byť (a vlastne aj je) anarchizmus, a nie liberalizmus.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

O istej neštandardnosti (?) tohto zborníka príspevkov vypovedá aj úvodný fakt, že jedným z dvoch jeho recenzentov je aj jeden z vystupujúcich na konferencii, prof. W. Schulz, a druhým je prof. Keller, ktorý sa na média ani nešpecializuje.

Zborník obsahuje príspevky v angličtine, nemčine, češtine a slovenčine. Zostavovatelia zrejme predpokladali, že v strednej Európe sme všetci multilingvisti. Ono to nie je úplne nepravda, ale predsa len, štyri jazyky môžu byť problém pre viacerých čitateľov.

Ak autor úvodného príspevku, Brian McNair úprimne priznáva, že o médiách v stredovýchodnej Európe, s výnimkou Ruska, nevie takmer nič, a trochu vie o dianí v tejto oblasti v Maďarsku a Lotyšsku, ale aj to do značnej miery na základe toho, čo o týchto krajinách napísali britské media, tak sa môžeme zamýšľať nad tým, prečo tohto inak britsky úprimného človeka pozvali na takúto konferenciu, a prečo je jeho príspevok zaradený do knihy ako prvý.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Well, dvadsať rokov “po” sme v mnohých smeroch stále na začiatku….

Jan Jirák, Barbara Kopplová a Denisa Kasl Kollmanová, eds, Média dvacet let poté. 2009, Praha, Portál

Oskar Bardiovsky

Oskar Bardiovsky

Bloger 
  • Počet článkov:  45
  •  | 
  • Páči sa:  0x

a tak si tu obcas kritizujem a kritizujem a kritizujem... Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu