Mediomorfóza sveta

Autor: Oskar Bardiovsky | 23.4.2010 o 10:08 | Karma článku: 1,78 | Prečítané:  841x

Konečne zaujímavá kniha o médiách, a to dokonca od slovenského autora. Mediomorfóza sveta je intelektuálne náročné čítanie.

 

Autor sa zameral najmä na to, ako sa zmenil film - ako reprezentant najvýznamnejšieho obrazového média svojej doby - a s ním (ako aj v dôsledku jeho pôsobenia) aj spoločnosť. V podstate je to úvaha o význame obrazovej informácie v súčasnej spoločnosti a o zmenách, ktoré priniesli moderné media.

Kniha je zaujímavá aj tým, že vychádza takmer výlučne z literatúry, ktorá nie je strikne vedecká. Hlavnými zdrojmi úvah B. Malíka sú memoáre režisérov a rozhovory s nimi, knihy filozofov 19. a 20. storočia (a výnimočne aj z iných období), a úvahy filozofov komunikácie ako boli napríklad Flusser, McLuhan alebo Baudrillard.

Samozrejme, niektoré tvrdenia autora netreba brať doslova, ide často skôr o metafory , zveličenia či zjednodušenia, naznačujúce limity filozofickej analýzy.

Súčasne však autor filozoficko-psychologicky objasňuje mnohé nedávne a súčasné mediálne javy ako sú napríklad reality show či televízne seriály.

 

Na záver len dve myšlienky zo posledných strán knihy:

 

“…hľadanie exkluzivity končí uniformizáciou a banalizáciou a tiež premenou nenormálneho a úchylného na normu.” (s.143).

 

Anulovanie lineárneho času kultúrou technických obrazov, a teda aj anulovanie existenciálneho rozmeru smrti, je aj smrťou človeka ako človeka.” (s.153).

 

 

 

Branislav Malík, Mediomorfóza sveta. Filozofické, antropologické, sociálne a politické aspekty súčasných médií. Bratislava: IRIS, 2008

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Píše Antonio Tajani

Na prisťahovalectve môže stroskotať európsky sen

Bez rozdeľovania utečencov to nepôjde.

Autorská strana Michala Havrana

Dno poslanca Blahu

Dno je, keď ťa prídu zavraždiť k tebe domov za to, že si napísal o našich ľuďoch.


Už ste čítali?