Čierne slnko geopolitiky

Autor: Oskar Bardiovsky | 13.9.2014 o 0:00 | (upravené 13.9.2014 o 21:21) Karma článku: 3,12 | Prečítané:  289x

Dnes odvysielala STV (RTVS) druhú časť dokumentu Čierne slnko nad Hirošimou. Prezentovala v ňom ako viac-menej jednoznačne dokázané tvrdenie, že - ako inak - "zlí" Američania zhodili atómovú bombu na Hirošimu a podobnú bombu na Nagasaki vlastne len kvôli tomu, aby si ich vyskúšali.

V skutočnosti, predmet tohto tvrdenia tvorí hlbkový filozofický problém, týkajúci sa morálky vedenia vojen. Pred pár dňami bývalý náčelník GŠ AČR v programe Hyde Park potvrdil, že v prípade vyostrenia konfliktu medzi jadrovými veľmocami v súčasnosti, prehrávajúca strana by veľmi pravdepodobne použila v prípade neúspechu v bojoch vedených konvenčnými zbraňami, atómové zbrane.

Podobne, existujú silné dôvody domnievať sa, že je pravda aj to, čo zaznelo - menej silne a spochybnene - v programe STV, že použitie atómových bômb skrátilo Druhú svetovú vojnu a zachránilo veľa amerických a - hoci to znie paradoxne - aj japonských životov. V programe sa vôbec nehovorilo o stratách Američanov ale aj Japoncov pri predchádzajúcich bojoch, o japonských plánoch na obranu japonských ostrovov, o tom, že Japonsko dovtedy nikdy neprehralo vojnu na svojom území a že vojenské vedenie krajiny chcelo bojovať až doslova do posledného vojaka a civila.

V programe sa nespomenulo, že počas bombardovania nemeckých miest konvenčnými bombami počas Druhej svetovej vojny zahynulo pravdepodobne viac civilov ako počas bombardovania dvoch japonských miest. Problémom pritom je, z dnešného pohľadu, že bombardovanie civilných cieľov, osobitne husto obývaných miest, je morálny problém každej modernej vojny. Veď, oficiálne, civili sú chránení....

Celkovo naše diskusie sú zvláštne - napríklad premiér Fico označil v dnešnom Novom čase konflikt na Ukrajine za geopolitický konflikt medzi Ruskom a USA, do ktorého je Slovensko nechtiac zaangažované.

Ale takto by sme mohli, a omnoho oprávnenejšie, označiť Druhú svetovú vojnu v rámci konfliktu medzi ZSSR a Nemeckom. Veď tieto dve krajiny si aj oficiálne, hoci tajne, rozdelili predtým sféry vplyvu, a Hitler vo svojej knihe jasne písal o územiach na východe ako potrebných pre prosperitu či dokonca prežitie Nemecka. Prečo potom R. Fico tak vyzdvihuje SNP? Veď nás sa tento geopolitický konflikt vlastne ani netýkal....A SNP, srdcová záležitosť R. FIca, bolo potom zbytočné.....Alebo nie? Čo si o tom myslíte?

V každom prípade, nie je mi jasné čo vlastne STV sleduje vysielaním takýchto jednostranne zaujatých dokumentov.  Nemajú tam k dispozícii dostatočne vzdelaných ľudí, ktorí by si všimli problematickú stránku odvysielaného dokumentu? Prichádza čierne slnko aj nad STV?

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Najväčší tender tretej Ficovej vlády sa blíži do finále

ŽSR chcú modernizovať úsek za Bratislavou za viac než 300 miliónov eur.

ŠPORT

Prečo cena Ronalda rapídne klesla?

Ronaldo je na konci svetovej päťdesiatky.

DOMOV

Harabin má k prezidentskej petícii bližšie, ako priznáva

Harabin sa zneužitia svojich údajov nebojí.


Už ste čítali?