Mätúca rukoväť

Autor: Oskar Bardiovsky | 27.7.2015 o 9:20 | Karma článku: 1,73 | Prečítané:  431x

Je dobré, keď vznikajú viacgeneračné projekty. Takým aj je aj publikácia Médiá a právo - Rukoväť k masovým médiám a verejnému právu v SR a ČR od Andreja Tušera a Zuzany Kresák Kamenskej.

Otázna je ale užitočnosť takýchto projektov/publikácií. V publikácii sú len zoradené vedľa seba (aj to iba občas) synonymá tých istých výrazov v práve a v spoločenských vedách, ktoré sa prelínajú. O čo užitočnejšie by bolo poukázať v porovnaní na ich odlišnosti, a na odlišný právny alebo mediálny význam týchto pojmov, a nie iba ich postaviť vedľa seba.

 

Nielen to – niektoré zaradené výrazy vyvolávajú otázky zmysluplnosti. Napríklad ako súvisí výraz „obec“ s médiami a právom? Iste, všetko so všetkým súvisí, ale potom by sme sem mohli zaradiť aj desaťtisíc ďalších slov. Okrem toho, pozorný čitateľ síce pochopí, že aj obec môže vydávať alebo vlastniť médiá, ale nie je to nikde explicitne uvedené v rámci tohto hesla. Ani tu nie je žiadny odkaz na napríklad miestne či lokálne médiá.

Ďalšie výrazy, ktoré nedávajú žiadny zmysel z pohľadu štúdia médií a práva sú: „Súdna rada Slovenskej republiky, poslanecká imunita, republika, štátna hymna, štátna vlajka, štátna pečať, štátne občianstvo, štátne symboly,štátny znak, vedeckovýskumné smery, atď, atď.

 

Niektoré výrazy absentujú, alebo sú podávané z pohľadu práva, nie z pohľadu médií. Ide napríklad o výraz „ombudsman“, ktorý odkazuje na výraz „verejný ochranca práv“. Vôbec sa ale nedozvieme, že v niektorých krajinách majú niektoré médiá ombudsmana, ktorý rieši podnety čitateľov či recipientov všeobecne.

Rovnako výraz parlament nám nič nepovie, že existuje napr. Výbor pre kultúru a médiá a aký je jeho kompetenčný vzťah či už k médiam verejnej služby alebo k Rade pre vysielanie a retransmisiu. Podobne, máme tu úplne zbytočne výraz „monarchia“, ale už nie výraz „ministerstvo kultúry“, ktoré predsa predkladá väčšinu návrhov zákonov týkajúcich sa médií.

Vcelku rozsiahly výraz „súdy“ nám nič nepovie, aký význam majú krajské súdy a Najvyšší súd vo vzťahu k rozhodnutiam RVR, t.j. kedy sa treba obrátiť na ktorý súd.

Výraz „suverenita ľudu“ nám nič nepovie, že médiá plnia podľa niektorých teórií zástupcu suveréna v období medzi voľbami, alebo permanentne ako „strážny pes demokracie“.

 

A takto by sme mohli pokračovať. Je škoda, že autori sa nezamysleli nad zmysluplnosťou svojej činnosti, a je hanba, že recenzenti prof. Svák a prof. Pavelka postupovali rovnako ľahostajne alebo neprofesionálne k hodnoteniu tohto paškvilového produktu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Migranti robia bordel. Ako sa šíria takéto hoaxy

Výskumníci sa pozreli na hoaxy. A zistili nielen prečo sa šíria, ale že môže byť oveľa horšie.

DOMOV

Tomanová nám viac škodí ako pomáha, hovoria niektorí rodičia

Znalca odvolávajúceho sa na Tomanovú stiahli z prípadu.

PLUS

Miro Jaroš: Prekážajú mi rodičia niektorých detí

Spevák má niekedy pocit, že detské pesničky sú jeho jediný svet.


Už ste čítali?