Editori aj experti sú asi unavení po dovolenke

Autor: Oskar Bardiovsky | 9.9.2019 o 10:21 | (upravené 9.9.2019 o 10:26) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  293x

Aspoň tak to vyzerá podľa dnešnej tlače.„Sto vojakov tvorilo légiu“, cituje údajný výrok etnologičky dnešný Nový Čas.

„Rímski legionári boli žoldnieri, boli najímaní za žold, tvorili oporu rímskeho vojska.“

Ide o polopravdy. V neskoršom období to tak bolo, ale rímski legionári boli po stáročia v prvom rade občania Ríma, resp. Rímskej ríše, ktorí si povinne museli odslúžiť väčšinou 20 rokov (v závislosti aj do druhu služby a obdobia). Dostávali minimálny žold, podobne ako vojaci povinne rukujúci aj dnes alebo kedysi (napríklad radoví vojaci nemeckého Wehrmachtu dostávali 1 marku denne počas Druhej svetovej vojny, vojaci ČSĽA dostávali podľa hodnosti a obdobia tiež pár desiatok až pár stovák korún mesačne).

Potom, ak rímski legionári prežili, dostali kus pôdy, a pokiaľ predtým nedobyli nejaké územie a neozbíjali porazených, ťažko mohli zbohatnúť ako tvrdí etnologička. Získanie pôdy bolo, okrem možnej koristi a (povinnej) služby vlasti, hlavnou motiváciou pre ochotu slúžiť v armáde.

Rímski legionári teda tvorili jadro vojska, niekedy väčšinu vojska, a existovali samozrejme rôzne pomocné (technické a zásobovacie) zbory (ktoré však spočiatku boli tiež postavené z Rimanov) a niekedy aj viac alebo menej dobrovoľné spojenecké jednotky.

 

Sme dnes publikuje komentár externistu, kde sa uvádza „estónsky Vilnius“. Vilnius je starobylé a historicky známejšie litovské mesto, rovnako ako tiež starobylé ale menej známy estónsky Tallinn (kedysi Reval).

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dobré ráno

Dobré ráno: Záhadný vírus je nebezpečnejší, ako sme si mysleli

Nákaza sa posúva do ďalších krajín.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Smer sa oblúkom vracia k holým zadkom

Také politické prázdno naposledy ukázal v roku 2002.


Už ste čítali?